KAS IR ENCEPUR UN KĀDAM NOLŪKAM TO LIETO?

KAS IR ENCEPUR UN KĀDAM NOLŪKAM TO LIETO?

Encepur ir inaktivēta ērču encefalīta vīrusa vakcīna. Slimību izraisa ērču encefalīta vīruss, kuru pārnes ar ērces kodumu.

Encepur children lieto aktīvai imunizācijai pret ērču encefalītu bērniem no 1 gada vecuma. Personām no 12 gadu vecuma lieto pusaudžiem un pieaugušiem paredzētu vakcīnu Encepur adults.

Kā lietot Encepur?

Encepur tiek lietots tikai veselības aprūpes speciālista kontrolē un saskaņā ar ārsta norādījumiem.
Ārsts, saskaņā ar zāļu aprakstu, ieteiks piemērotāko vakcinācijas shēmu.

Pieaugušajiem:

 • Parastās vakcinācijas shēma:
  1. deva: izvēlētajā datumā,
  2. deva: 14 dienas - 3 mēnešus pēc 1. devas,
  3. deva: 9 - 12 mēnešus pēc 2. devas. 

  Ja otro devu ievada 14 dienas pēc 1. devas, to sauc par paātrināto parastās vakcinācijas shēmu.

  Revakcinācija:
  1. revakcinācija 3 gadus pēc trešās devas, turpmāk ik 5 gadus.
  Personām > 49 gadiem revakcinācija jāveic ik pēc 3 gadiem.

 • Ātrās vakcinācijas shēma:
  1. deva: izvēlētajā datumā,
  2. deva: 7 dienas pēc 1. devas,
  3. deva: 21 dienu pēc 1. devas.
   
  Revakcinācija:
  1. revakcinācija 12 - 18 mēnešus pēc trešās devas, turpmāk personām no 12 - 49 gadiem ik pēc 5 gadiem un personām > 49 gadiem ik pēc 3 gadiem.

  Encepur pieaugušajiem ievada intramuskulāras injekcijas veidā, vēlams augšdelmā.

Bērniem:

 • Parastās  vakcinācijas shēma:
  1. deva: izvēlētajā datumā,
  2. deva: 14 dienas - 3 mēnešus pēc 1. devas 
  3. deva: 9-12 mēnešus pēc 2. devas.

  Ja otro devu ievada 14 dienas pēc 1. devas, to sauc par paātrināto parastās vakcinācijas shēmu.

  Revakcinācija: 1. revakcinācija 3 gadus pēc trešās devas, turpmāk ik 5 gadus.

 • Ātrās vakcinācijas shēma:
  1. deva: izvēlētajā datumā,
  2. deva: 7 dienas pēc 1. devas
  3. deva: 21 dienu pēc 1. devas

  Revakcinācija:
  1. revakcinācija 12 - 18 mēnešus pēc trešās devas, turpmāk ik pēc 5 gadiem.

  Encepur bērniem ievada intramuskulāras injekcijas veidā, vēlams augšdelmā vai augšstilbā.

Encepur nedrīkst lietot šādos gadījumos:

Ja ir paaugstināta jutība pret jebkuru vakcīnas sastāvdaļu, ieskaitot jebkuru no palīgvielām vai ražošanas procesa atlikumiem (tādiem kā hlortetraciklīns, gentamicīns, neomicīns, formaldehīds, olas, cāļa olbaltumvielas, tādas kā ovalbumīns). Ja ir akūta slimība, kuras dēļ nepieciešama ārstēšana, vakcinēties var ne ātrāk kā 2 nedēļas pēc atlabšanas. Komplikācijas rašanās ir kontrindikācija atkārtotai imunizācijai ar tādu pašu vakcīnu, kamēr komplikācijas cēlonis nav noskaidrots.

Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā:

Vakcīnu nekādā gadījumā nedrīkst ievadīt asinsvadā, šādā gadījumā var rasties blakusparādības un pat šoks. Kā atbildes reakcija uz injekciju ar adatu var rasties ģībonis, ģībšanas sajūta vai citas ar stresu saistītas blakusparādības. Pastāstiet ārstam vai medmāsai, ja šādas reakcijas bijušas jau iepriekš. Ja iepriekš ir bijuši smagi neiroloģiski traucējumi, ārsts rūpīgi izvērtēs vakcinācijas nepieciešamību. Vakcinācija pret ērču encefalītu neaizsargā pret citām ērču izraisītām slimībām (piem., Laimas slimību/ boreliozi), pat ja tās iegūtas vienlaikus ar ērču encefalītu. Par 3 gadiem jaunākiem bērniem var būt stiprs drudzis (≥ 39,5°C). Maziem bērniem drudzis (> 38°C) īpaši iespējams pēc pirmās vakcīnas devas. Ārsts izvērtēs vakcinācijas nepieciešamību, ja ir hroniskas slimības vai ja ir risks, ka slimības, no kurām var aizsargāties vakcinējoties, noritēs smagi vai radīs komplikācijas. Pastāstiet savam ārstam, ja Jums veic ārstēšanu ar zālēm kas ietekmē imūnsistēmu. Jūsu organisma imūnā atbilde var būt pavājināta, tādēļ vakcīna var iedarboties mazāk efektīvi. Pacientiem ar jutību pret lateksu: lai gan šļirces uzgaļa vāciņā netika konstatēts dabiskās gumijas latekss, droša Encepur lietošana pacientiem, kas ir jutīgi pret lateksu, nav pierādīta. Adatas uzgalis ir izgatavots no lateksu saturoša dabīgā kaučuka, kas var radīt alerģiskas reakcijas.

 Nevēlamās blakusparādības:

Biežākās blakusparādības ir galvassāpes, muskuļu sāpes, sāpes injekcijas vietā, slikta vispārējā pašsajūta, locītavu sāpes, apsārtums, pietūkums injekcijas vietā, drudzis ar ķermeņa temperatūru virs 38ºC; gripai līdzīgi simptomi (svīšana, drebuļi), īpaši pēc pirmās vakcinācijas (parasti izzūd 72 stundu laikā), vājums. Retākas blakusparādības ir vemšana, caureja. Citas blakusparādības, kuru biežums nav zināms, var būt kakla apvidus locītavu un muskuļu sāpes, palielināti limfmezgli, alerģiskas reakcijas, nejutīgums un tirpšana, sabiezējums injekcijas vietā, reibonis, ģībonis, krampji.

 

Pilnā Encepur lietošanas instrukcija šeit

 

LŪDZU, UZMANĪGI IZLASIET LIETOŠANAS INSTRUKCIJU!
 KONSULTĒJIETIES AR ĀRSTU VAI FARMACEITU PIRMS ZĀĻU LIETOŠANAS!

Zāļu nepamatota lietošana ir kaitīga veselībai.