KAS IR ENCEPUR UN KĀDAM NOLŪKAM TO LIETO?

KAS IR ENCEPUR UN KĀDAM NOLŪKAM TO LIETO?

Encepur ir inaktivēta ērču encefalīta vīrusa vakcīna. Slimību izraisa ērču encefalīta vīruss, kuru pārnes ar ērces kodumu.

Encepur children lieto aktīvai imunizācijai pret ērču encefalītu bērniem no 1 gada vecuma. Personām no 12 gadu vecuma lieto pusaudžiem un pieaugušiem paredzētu vakcīnu Encepur adults.

Kā lietot Encepur?

Encepur tiek lietots tikai veselības aprūpes speciālista kontrolē un saskaņā ar ārsta norādījumiem.
Ārsts, saskaņā ar zāļu aprakstu, ieteiks piemērotāko vakcinācijas shēmu.

Pieaugušajiem:

 • Parastās  imunizācijas shēma: 1. deva (0. diena), 2. deva (1-3 mēnešus pēc 0. dienas) un 3. deva 9-12 mēnešus pēc 2. devas. Laiku līdz otrās devas ievadīšanai var saīsināt un otro devu ievadīt divas nedēļas pēc pirmās devas.
  Revakcinācija: personas no 12-49 gadiem 1. revakcinācija pēc 3 gadiem, turpmāk ik 5 gadus. Personām > 49 gadiem revakcinācija jāveic ik pēc 3 gadiem;
 • Ātrās imunizācijas shēma: 1. deva (0. diena), 2. deva (7. diena) un 3. deva (21. dienā).  
  Revakcinācija: 1. revakcinācija ieteicama pēc 12-18 mēnešiem, turpmāk personām no 12-49 gadiem ik pēc 5 gadiem un personām > 49 gadiem ik pēc 3 gadiem. Encepur pieaugušajiem ievada intramuskulāras injekcijas veidā, vēlams augšdelmā.

Bērniem:

 • Parastās  imunizācijas shēma: 1. deva (0. diena), 2. deva (1-3 mēnešus pēc 0. dienas) un 3. deva 9-12 mēnešus pēc 2. devas. Laiku līdz otrās devas ievadīšanai var saīsināt un otro devu ievadīt divas nedēļas pēc pirmās devas.  
  Revakcinācija: 1. revakcinācija pēc 3 gadiem, turpmāk ik 5 gadus.
 • Ātrās imunizācijas shēma: 1. deva (0. diena), 2. deva (7. diena) un 3. deva (21. dienā)  
  Revakcinācija: 1. revakcinācija ieteicama pēc 12-18 mēnešiem, turpmāk ik pēc 5 gadiem. Encepur bērniem ievada intramuskulāras injekcijas veidā, vēlams augšdelmā vai gurnā.

Encepur nedrīkst lietot šādos gadījumos:

Ja Jums ir paaugstināta jutība pret jebkuru vakcīnas sastāvdaļu, ieskaitot jebkuru no palīgvielām vai ražošanas procesa atlikumiem (tādiem kā hlortetraciklīns, gentamicīns, neomicīns, formaldehīds, olas, cāļa olbaltumvielas, tādas kā ovalbumīns), kā arī neiroloģiski traucējumi iepriekš pēc tādas pašas vakcīnas injekcijas.

Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā:

Pastāstiet ārstam, ja jums ir akūtas slimības. Nedrīkst veikt vakcināciju, kamēr kopš pilnīgas izveseļošanās nav pagājušas vismaz 2 nedēļas. Ārstam rūpīgi jāizvērtē vakcinācijas nepieciešamība, ja iepriekš ir bijis smadzeņu bojājums. Ārsts vai medmāsa parūpēsies, lai neinjicētu Encepur asinsvadā.

Ārsts izvērtēs vakcinācijas nepieciešamību, ja ir hroniskas slimības vai ja ir risks, ka slimības, no kurām var aizsargāties vakcinējoties, noritēs smagi vai radīs komplikācijas. Pastāstiet savam ārstam, ja Jums veic ārstēšanu ar zālēm kas ietekmē imūnsistēmu. Jūsu organisma imūnā atbilde var būt pavājināta, tādēļ vakcīna var iedarboties mazāk efektīvi. Pacientiem ar jutību pret lateksu: lai gan šļirces uzgaļa vāciņā netika konstatēts dabiskās gumijas latekss, droša Encepur lietošana pacientiem, kas ir jutīgi pret lateksu, netika noteikta.

 Nevēlamās blakusparādības:

Biežākās blakusparādības ir galvassāpes, muskuļu sāpes, pārejošas sāpes injekcijas vietā, vispārējs nespēks, locītavu sāpes, apsārtums, pietūkums injekcijas vietā, gripai līdzīgi simptomi (svīšana, drebuļi), pēc pirmās vakcinācijas ķermeņa temperatūras paaugstināšanās ≥ 38°C. Gripai līdzīgie simptomi galvenokārt rodas pēc pirmās vakcinācijas un parasti izzūd 72 stundu laikā.

Retākas blakusparādības ir vemšana, caureja, kakla apvidus, locītavu un muskuļu sāpes. Ļoti reti novēroti palielināti limfmezgli, alerģiskas reakcijas, parestēzija (piemēram, nieze, nejutīgums), norobežots veidojums injekcijas vietā, izņēmuma gadījumos pildīts ar šķidrumu.

 

LŪDZU, UZMANĪGI IZLASIET LIETOŠANAS INSTRUKCIJU! KONSULTĒJIETIES AR ĀRSTU VAI FARMACEITU PIRMS ZĀĻU LIETOŠANAS!

Zāļu nepamatota lietošana ir kaitīga veselībai.