Kā pamanīt ērces kodumu?

Kā pamanīt ērces kodumu?

Ērces var atrasties uz saimnieka organisma ādas vairākas dienas. Ērces koduma vietā var attīstīties sārti izsitumi. Šie izsitumi nav uztverami kā slimības pazīme. Ērci ir ieteicams noņemt cik vien ātri iespējams.2,3

Ja Jūs atklājat sīku, tumšu kukaini, kas atgādina zirnekli un ir cieši piestiprinājies Jūsu ādai, tā visticamāk ir ērce, kas sākusi baroties. Nimfas stadijā ērces sasniedz 2-3 mm izmēru,2,5 bet pieaugušas ērces sasniedz apmēram 7mm lielumu.5 Sākumā reakcijas koduma vietā varētu nebūt.

Bieži ērces koduma vietā novēro nelielu pietūkumu vai apsārtumu, kas ne vienmēr ir encefalīta vai boreliozes pazīme.1,2 Ērces kodums vien nenozīmē, ka esat saslimis ar slimību vai ka ir nepieciešama ārstēšana.

Ērces var palikt uz ādas vairākas dienas. Ērces nimfa barosies apmēram trīs dienas, kamēr pilnībā pieaugusi ērce paliks piesūkusies apmēram nedēļu. Pēc tam, kad tā būs pietiekami paēdusi, ērce nokritīs.4

Ērci ieteicams noņemt, cik vien ātri iespējams.3 Ērču encefalīta vīruss tiek pārnests ar inficētās ērces siekalām dažu minūšu laikā pēc koduma3,4, taču, lai pārnestu boreliozi, ērcei jābūt piesūkšanās stāvoklī vairākas stundas, parasti visas nakts ilgumā.2,3 Tādējādi, noņemot ērci savlaicīgi, tiek samazināts saslimšanas risks ar boreliozi, taču tas nenodrošina aizsardzību pret ērču encefalītu.3

Ir lietderīgi veikt ikdienas ērču pārbaudi, lai pārliecinātos, ka uz ādas, apģērba un matos nav ērču. Pārbaudes ir svarīgas, jo nenobriedušas ērces nimfas stadijā ir tik sīkas, ka tās ir grūti pamanīt, ja vien tās speciāli netiek meklētas.2 Koduma vietā ērces izdala arī vieglas iedarbības anestētiķi, līdz ar to saimnieka organisms var nesajust to klātbūtni. Minēto iemeslu dēļ bieži vien ērces nemaz netiek atklātas.6 Lielāko daļu boreliozes gadījumu ierosina sīkās, grūti pamanāmās nimfas.2

Kur būtu jāmeklē ērces?

Ērces var rāpot pa ādu vairākas stundas, meklējot īsto vietu, kur piesūkties.2 Tās ne vienmēr piesūcas pirmajā saskarsmes vietā, kas bieži vien ir pēda vai kāja. Ērcēm patīk mitras un siltas vietas, piemēram, dzimumorgānu apvidus. Tās nereti atrod matainās vietās – padusēs, cirkšņos un galvas matainajā daļā, kur āda ir visplānākā.2,4

Ērču pārbaude ir arī noderīga, lai pamanītu un noņemtu ērces, kas joprojām meklē vietu, kur piesūkties.

Atsauces

  1. Signs and Symptoms of Untreated Lyme Disease. Centers for Disease Control and Prevention (CDC). http://www.cdc.gov/lyme/signs_symptoms/index.html (Skatīts 07.2017.)
  2. Lyme disease:  What you need to know. Centers for Disease Control and Prevention (CDC). http://www.cdc.gov/lyme/resources/brochure/lymediseasebrochure.pdf (Skatīts 07.2017.)
  3. Eurosurveillance: Lyme Borreliosis in Europe. Eurosurveillance, Volume 16, Issue 27, 07 July 2011. http://www.eurosurveillance.org/ViewArticle.aspx?ArticleId=19906 (Skatīts 07.2017.)
  4. Donoso-Mantke, Oliver et al, 2011 Tick-Borne Encephalitis Virus: A General Overview. http://edoc.rki.de/oa/articles/reN7OCoy1vQ0g/PDF/29O1NGlasYUsY.pdf ((Skatīts 07.2017.)
  5. Leaflets for the general public living in endemic areas. Tick-borne encephalitis. European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC). http://ecdc.europa.eu/en/healthtopics/emerging_and_vector-borne_diseases/tick_borne_diseases/public_health_measures/Documents/GeneralPublic_leaflet_TBE.doc (Skatīts 07.2017.)
  6. Lyme Disease Transmission. Centers for Disease Control and Prevention (CDC). http://www.cdc.gov/lyme/transmission/index.html (Skatīts 07.2017.)

Zāļu nepamatota lietošana ir kaitīga veselībai.