Ērces noņemšana

Ērces noņemšana

Mēģiniet pamanīt un noņemt piesūkušos ērci, cik vien ātri iespējams. Noņemot ērces, ir svarīgi būt rūpīgiem.1,2

Ērces pēc to atrašanas vajadzētu noņemt no ādas, cik vien ātri iespējams. Ērču encefalīta vīruss tiek pārnests ar inficētās ērces siekalām dažu minūšu laikā pēc koduma3, taču, lai pārnestu boreliozi, ērcei jābūt piesūkšanās stāvoklī vairākas stundas, parasti visas nakts ilgumā.1,4 Noņemot ērci savlaicīgi, Jūs samazināt risku saslimt ar boreliozi.1

Labākā metode ērces noņemšanai

Izvelciet ērci ar smailu pinceti, ērču pinceti vai citiem ērču noņemšanas rīkiem, kas speciāli radīti šim nolūkam.2 Ērču pincetes un noņēmēji ir pieejami, piemēram, aptiekās un zooveikalos. Rūpīgi noņemiet ērci no ādas.

Izvairieties no novecojušām metodēm, piemēram, ērces saspiešanas vai pārklāšanas ar taukvielām, jo tad ērce var izvemties koduma vietā, kas palielina risku saslimt ar boreliozi.7 Ja ērce netiek izņemta rūpīgi, ērces ķermeņa daļas var palikt koduma vietā un vēlāk izraisīt infekciju. Ērces snuķis var viegli nolūzt un palikt ādā, ja rīkojas neuzmanīgi.2

Pēc noņemšanas notīriet koduma vietu ar dezinficējošu līdzekli.2

Koduma pamanīšana

Ērcēm patīk mitras un siltas vietas. Tās nereti atrod matainās vietās – padusēs, cirkšņos un galvas matainajā daļā.1,3,5

Pieaugušas ērces izmērs ir 7-15 milimetri.6 Tomēr vairumā gadījumu cilvēkiem piesūcas ērces nimfas stadijā, kad tās ir 2-3,5 milimetrus garas,6,1 grūti pamanāmas un, iespējams, pārāk mazas, lai tās būtu viegli noņemt. Ja Jūs atrodat ērci, bet nespējat to pienācīgi noņemt no tās piesūkšanās vietas, lūdziet palīdzību.

Kad Jums vajadzētu meklēt medicīnisko palīdzību?

Ja vien Jums neparādās simptomi pēc ērces koduma, medicīnisko palīdzību meklēt nav nepieciešams. Tomēr, ja koduma vietā parādās izsitumi, kas pieaug izmērā, vai arī Jums ir gripai līdzīgi simptomi, piemēram, sāpes, drudzis un nogurums, meklējiet medicīnisko palīdzību. Tie varētu būt boreliozes simptomi.1,8

Ērču encefalīts– slimība, kas ir retāka nekā borelioze, – arī var sākties ar gripai līdzīgiem simptomiem. Dažiem inficētiem pacientiem attīstās encefalīts un potenciāli smagi un ilgstoši pēcencefalīta simptomi. ĒE nav [specifiskas] terapijas, bet slimības simptomus var atvieglot.6,9 Turklāt ir pieejama arī vakcīna pret ērču encefalītu.9

Atsauces

  1. Lyme disease: What you need to know. Centers for Disease Control and Prevention CDC. http://www.cdc.gov/lyme/resources/brochure/lymediseasebrochure.pdf (Skatīts 07.2017.)
  2. Lyme disease: Tick removal and testing. Centers for Disease Control and Prevention (CDC). http://www.cdc.gov/lyme/removal/index.html (Skatīts 07.2017.)
  3. Donoso-Mantke, Oliver et al, 2011 Tick-Borne Encephalitis Virus: A General Overview. http://edoc.rki.de/oa/articles/reN7OCoy1vQ0g/PDF/29O1NGlasYUsY.pdf (Skatīts 07.2017.)
  4. Rizzoli A, Hauffe HC, Carpi G, Vourc’h GI, Neteler M, Rosa R. Lyme borreliosis in Europe. Euro Surveill. 2011;16(27):pii=19906. http://www.eurosurveillance.org/ViewArticle.aspx?ArticleId=19906 (Skatīts 07.2017.)
  5. Stop ticks. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) http://www.cdc.gov/features/stopticks/ (Skatīts 07.2017.)
  6. Leaflets for the general public living in endemic areas. Tick-borne encephalitis. European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC). http://ecdc.europa.eu/en/healthtopics/emerging_and_vector-borne_diseases/tick_borne_diseases/public_health_measures/Documents/GeneralPublic_leaflet_TBE.doc(Skatīts 07.2017.)
  7. Correct tick removal. BADA UK http://www.bada-uk.org/correct-tick-removal (Skatīts 07.2017.)
  8. Signs and Symptoms of Untreated Lyme Disease. Centers for Disease Control and Prevention (CDC). http://www.cdc.gov/lyme/signs_symptoms/index.html (Skatīts 07.2017.)
  9. Tick-Borne Encephalitis in Europe. ECDC. WHO. http://ecdc.europa.eu/en/healthtopics/vectors/world-health-day-2014/Documents/factsheet-tick-borne-encephalitis.pdf (Skatīts 07.2017.)

Zāļu nepamatota lietošana ir kaitīga veselībai.