Ērču pincete

Ērču pincete

Izmantojiet pareizo rīku ērces noņemšanai.  Noņemiet ērci rūpīgi un veselu.2

Ērces ir tik mazas, ka ir grūti tās noņemt ar roku: pieaugusi ērce var būt mazāka nekā 4 milimetri, bet ērces nimfa (visbiežāk cilvēkiem piesūcas ērces tieši šajā stadijā) var būt līdz pat 1 mm sīkas. Ērces atskabargainais snuķis palīdz tai noturēties vietā, kas nereti apgrūtina ērces noņemšanu.3

Rīki palīdz noņemt ērces pietiekami uzmanīgi un rūpīgi. Neizmantojiet pārāk daudz spēka. Ja noņemšanas laikā ērce tiek saspiesta, tā var izvemties un tās kuņģa saturs var nonākt koduma vietā. Tas palielina boreliozes risku, ja ērce pārnēsā borēlijas.4 Ja nebūsiet uzmanīgi, ērces galva vai citas ķermeņa daļas var palikt koduma vietā pēc noņemšanas, kas rada infekcijas risku.1, 4

Ja ērci noņem agrīnā stadijā, boreliozes risks ir minimāls. Ērcei jābūt piesūkšanās stāvoklī vairākas stundas, lai varētu notikt boreilozes pārnešana. Savukārt ērču encefalīta vīruss tiek pārnests ar inficētās ērces siekalām dažu minūšu laikā pēc koduma.5

Ērču pincete un ērču noņēmēji

Dažādas ērču pincetes un noņēmēji ir vislabākie rīki, lai noņemtu ērces. Ērču noņēmēji ir pincetes, kas ir speciāli radītas šim nolūkam. Tās ļauj ērces satvert maigi, nesaspiežot tās pārāk stipri, un noņemt ērces veselas. Ērču pincetes un noņēmēji ir pieejami, piemēram, aptiekās (tai skaitā veterinārajās aptiekās) un zooveikalos. Nodrošiniet, lai mājās vai pārgājiena aptieciņā būtu ērču noņemšanas rīki.

Ja nav speciālas ērču pincetes, var izmantot arī smailu pinceti.

Piesūkusies ērce jānoņem, cik iespējams ātri un tas jāveic ļoti uzmanīgi, jo, saspiežot ērces ķermeni, koduma brūcē var iekļūt tās iekšējais saturs un palielinās iespēja saslimt ar kādu no ērču pārnēsātajām slimībām.

Pirms ērces izvilkšanas dezinficē vietu, kur tā piesūkusies. Ērces izvilkšanai izmanto smailu pinceti, ar ko satver ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un lēni velk uz āru. (Ja nav pieejama pincete, ap ērces snuķīti apsien stipru diegu un, velkot aiz diega galiem, izņem ērci). Pēc ērces izņemšanas koduma brūci dezinficē un rokas nomazgā ar ūdeni un ziepēm. Nekādā gadījumā vietu, kur piesūkusies ērce, nedrīkst smērēt ar eļļu vai citu eļļveidīgu šķidrumu.6

Kā izmantot ērču pinceti

Satveriet ērci tik tuvu ādas virsmai, cik vien iespējams, un lēni un uzmanīgi paraujiet to uz augšu. Mēģiniet satvert ērci, nespiediet to pārāk cieši un noņemiet ērci neskartu.1, 2

Ērču pincetes un noņēmēji ir pieejami ar detalizētu lietošanas instrukciju. Izlasiet to, pirms noņemiet ērci.

Ja ērci nenoņem rūpīgi, tās snuķis var notrūkt un palikt ādā, izraisot infekciju koduma vietā.1

Citi rīki ērces noņemšanai

Eksperti iesaka pincetes ērču noņemšanai,2 bet ir pieejami arī citi rīki, ieskaitot ērču plāksterus. Ja lietojat šādus rīkus, ievērojiet ražotāja instrukcijas.

Izvairieties no novecojušām metodēm, piemēram, ērces saspiešanas vai pārklāšanas ar taukiem, jo tas var novest pie tā, ka ērce izvemsies koduma vietā, kas palielina risku saslimt ar ērču pārnēsātu slimību.7 4.

Atsauces

  1. Leaflets for the general public living in endemic areas, Tick-borne encephalitis. European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC). http://ecdc.europa.eu/en/healthtopics/emerging_and_vector-borne_diseases/tick_borne_diseases/public_health_measures/Documents/GeneralPublic_leaflet_TBE.doc (Skatīts 07.2017.)
  2. Tick removal. Centers for Disease Control and Prevention (CDC). http://www.cdc.gov/ticks/removing_a_tick.html (Skatīts 07.2017.)
  3. Life cycle of hard ticks that spread disease. Centers for Disease Control and Prevention (CDC). http://www.cdc.gov/ticks/life_cycle_and_hosts.html (Skatīts 07.2017.)
  4. Correct tick removal. BADA UK http://www.bada-uk.org/correct-tick-removal (Skatīts 07.2017.)
  5. Donoso-Mantke, Oliver et al, 2011 Tick-Borne Encephalitis Virus: A General Overviev. Flavivirus Encephalitis edited by Daniel Růžek, 2011 http://cdn.intechopen.com/pdfs-wm/20866.pdf (Skatīts 07.2017.)
  6. Valsts apmaksātā bērnu vakcinācija pret ērču encefalītu; 2013; http://www.vm.gov.lv/lv/tava_veseliba/vakcinacija/valsts_apmaksata_bernu_vakcinacija_pret_ercu_encefalitu1/(Skatīts 07.2017.)

Zāļu nepamatota lietošana ir kaitīga veselībai.