Tick icon  

Ērču encefalīts

Ērču encefalīts ir neiroloģiska slimība, ko izplata ērces. Tas ir izplatīts Eiropā. 2

Tā ir infekcija, ko ierosina Flaviviridae dzimtas ērču encefalīta vīruss, nopietni ietekmējot centrālo nervu sistēmu.1

Ērču encefalīta incidence palielinās un, lai gan tas daļēji skaidrojams ar ērču populācijas pieaugumu klimata un sociālekonomisko pārmaiņu dēļ, tā arī var būt saistīta ar labāku slimības apzināšanos sabiedrībā un uzlabotu gadījumu diagnostiku un ziņošanu.2

Slimība tiek pārnesta ar ērču siekalām, kas satur vīrusu. Kad ērce piesūcas, inficēšanās notiek dažu minūšu laikā.5 Ērču encefalīta vīruss var tikt atrasts arī nepasterizētā pienā, it sevišķi kazas pienā, lai gan tas notiek ļoti reti.9

Ērču encefalīta simptomi

Ērču encefalīts ir slimība, kurai Eiropā parasti ir divas atšķirīgas fāzes. Tas var izpausties kā smags drudzis un slikta dūša. Simptomi parādās 4-28 dienas pēc infekcijas.

Simptomi parasti turpinās 2-7 dienas un vairumā gadījumu infekcija ar to beidzas.10 Pēc bezdrudža perioda (2-10 dienas) dažiem pacientiem var attīstīties encefalīts.10

Slimības otrajai fāzei ir raksturīgs smags drudzis (bieži > 39°C), ko pavada meningīta, encefalīta vai radikulīta pazīmes, vai arī jauktas neiroloģiskas formas, kurām raksturīgas smagas galvassāpes, kakla stīvums, vemšana un vertigo.13 Var parādīties arī citi neiroloģiskie simptomi, piemēram, apziņas traucējumi, krampji vai paralīze.10

Ērču encefalīts var būt letāls, lai gan mirstība ir ļoti zema – līdz 2 %.1

Tomēr daudziem pacientiem saglabājas ilglaicīgi un pat paliekoši centrālās nervu sistēmas traucējumi, piemēram, atmiņas traucējumi, pasliktināta dzirde, ekstremitāšu paralīze vai muskuļu vājums.10

Pasaulē izplatīti vairāki simti dažādu ērču sugu. Latvijas mežos un krūmājos sastopamas divas epidemioloģiski nozīmīgas, ārēji līdzīgas ērču sugas - suņu un taigas ērces. Suņu ērces sastopamas gandrīz visā Latvijas teritorijā, bet retāk tās austrumu daļā, kur izplatītas taigas ērces.17

Ērču encefalīta prevalence

Ar ērču encefalīta vīrusu inficētas ērces pēdējos gados konstatētas mežos un krūmājos visā Latvijas teritorijā.17 Ērču encefalīts ir vairāk izplatīts šādos Latvijas reģionos: Pāvilostas, Ventspils, Kuldīgas, Pārgaujas, Engures, Dundagas, Kocēnu, Lubānas, Vaiņodes, Rucavas, Skrundas, Kandavas, Amatas, Baldones, Talsu, Vārkavas, Mērsraga, Aizputes, Sējas, Rugāju, Priekuļu, Durbes, Mālpils, Grobiņas un Rojas novados18

Ārpus Latvijas palielināts ziņoto ērču encefalīta gadījumu skaits ir Igaunijā, Lietuvā, Somijā, Čehijā, Slovēnijā. Ērču encefalīts ir izplatīts arī Krievijā un Stokholmas arhipelāgā.12,7 Ja Jūs plānojat doties ceļojumā uz apvidu, kur, kā zināms, ērces pārnēsā ērču encefalītu vīrusu, tiek rekomendēts vakcinēties.

Kā pasargāt sevi no ērču encefalīta?

Ērču encefalīts tiek pārnests ar ērču siekalām, kas pārnēsā ērču encefalīta vīrusu. Kad ērce piesūcas, inficēšanās var notikt jau dažās minūtes.5 Tādēļ atšķirībā no boreliozes (laimas slimības), lai pasargātu sevi no saslimšanas, nepietiks vien ar to, ka veiksiet regulāras ērču pārbaudes un noņemsiet atklātās ērces.

Ir nepieciešams vakcinēties pret ērču encefalītu.1,5 Primārās vakcinācijas shēma sastāv no trīs devām un ir pieejama arī bērniem no 1 gada vecuma. 8 Sazinieties ar savu ārstu, lai uzzinātu vairāk.

Ērču encefalīta ārstēšana

Pašlaik nav zināmas [specifiskas] ērču encefalīta terapijas.2 Terapija tiek piedāvāta simptomu kontrolei, ieskaitot pretiekaisuma zāles paaugstinātās temperatūras mazināšanai.3 Pacientiem ar encefalītu ir nepieciešama ārstēšana slimnīcā.3 Lai apstiprinātu diagnozi, var tikt veiktas asinsanalīzes, lai noteiktu antivielas pret ērču encefalīta vīrusu.4

Ja esat pārslimojis šo slimību, parasti tiek iegūta mūža imunitāte.6

Tomēr Jūs varat pasargāt sevi pret ērču encefalītu ar vakcinējoties.1,5

Patiesi stāsti no cilvēkiem, kas izslimojuši ērču encefalītu.

Atsauces:

 1. TBE factsheet for health professionals. European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC). http://ecdc.europa.eu/en/healthtopics/emerging_and_vector-borne_diseases/tick_borne_diseases/tick_borne_encephalitis/basic_facts/Pages/factsheet-health-professionals.aspx (skatīts: 03.2016)
 2. Epidemiological situation of tick-borne encephalitis in the European Union and European Free Trade Association countries. European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC), 2012 http://ecdc.europa.eu/en/publications/Publications/TBE-in-EU-EFTA.pdf (skatīts 03.2016.)
 3. Tick-borne Encephalitis (TBE): Treatment. Centers for Disease Control and Prevention CDC. http://www.cdc.gov/vhf/tbe/treatment/ (skatīts 03.2016.)
 4. Tick-borne Encephalitis (TBE): Diagnosis. Centers for Disease Control and Prevention CDC. http://www.cdc.gov/vhf/tbe/diagnosis/(skatīts 03.2016.)
 5. Donoso-Mantke, Oliver et al, 2011 Tick-Borne Encephalitis Virus: A General Overview. http://cdn.intechopen.com/pdfs-wm/20866.pdf (skatīts 03.2016.)
 6. Baldovin T, Mel R, Bertoncello C, Carpenè G, Soppelsa F, Giliberti A, Baldo V. Persistence of immunity to tick-borne encephalitis after vaccination and natural infection. Journal of Medical Virology. 2012 Aug;84(8):1274-8. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/jmv.23313/epdf  (skatīts 03.2016.)
 7. Tick-borne enchepalitis in Europe.  http://ecdc.europa.eu/en/healthtopics/vectors/world-health-day-2014/Documents/factsheet-tick-borne-encephalitis.pdf (skatīts 03.2016.)
 8. Encepur SPC, [latest local SPC date]; Encepur Children SPC, [latest local SPC date]
 9. Tick-borne encephalitis. Introduction http://www.nhs.uk/conditions/Tick-borne-encephalitis/Pages/Introduction.aspx (skatīts 03.2016.)
 10. Kollaritsch, et al. Kollaritsch, Herwig et al, 2011 Background Document on Vaccines and Vaccination against Tick-borne Encephalitis (TBE)* http://www.who.int/immunization/sage/6_TBE_backgr_18_Mar_net_apr_2011.pdf [Skatīts: 10. 2015].
 11. Tick-borne Encephalitis (TBE): Transmission. Centers for Disease Control and Prevention CDC. http://www.cdc.gov/lyme/transmission/ (skatīts 03.2016.)
 12. Tick-borne encephalitis increasing in Sweden. Euro Surveill. 2011;16(39):pii=19981 http://www.eurosurveillance.org/images/dynamic/EE/V16N39/art19981.pdf (skatīts 03.2016.)
 13. Tick-borne Encephalitis (TBE): Signs and Symptoms. Centers for Disease Control and Prevention CDC. http://www.cdc.gov/vhf/tbe/symptoms/ (skatīts 03.2016.)
 14. Puutiaisaivokuume (TBE). Zoonoosikeskus. http://www.zoonoosikeskus.fi/portal/fi/zoonoosit/virusten_aiheuttamat_taudit/puutiaisaivokuume__tbe_/ (skatīts 03.2016.) 
 15. THL: Usein kysyttyä puutiaisaivotulehduksesta. Terveyden ja hyvinvoinnin laitos. https://www.thl.fi/fi/web/infektiotaudit/taudit-ja-mikrobit/virustaudit/puutiaisaivotulehdus/usein-kysyttya-puutiaisiaivotulehduksesta (skatīts 03.2016.)
 16. Jaakola, Sari et al, 2015. Infectious diseases in Finland 2014.  http://www.julkari.fi/bitstream/handle/10024/128993/URN_ISBN_978-952-302-496-0.pdf?sequence=1 (skatīts 03.2016.)
 17. Ērču encefalīts; SPKC 2016; http://www.spkc.gov.lv/infekcijas-slimibas/442/ercu-encefalits (skatīts 03.2016.)
 18. Laimborelioze, SPKC 2016; http://www.spkc.gov.lv/infekcijas-slimibas/456/laimas-boreliozeTeritorijas ar visaugstāko ērču encefalīta saslimstības līmeni; SPKC 2016; http://www.spkc.gov.lv/vakcinacija-pret-ercu-encefalitu-berniem/ (skatīts 03.2016.)
tick.png

Padoms:

Ērces pārnēsā ērču encefalīta vīrusu. Ērču encefalīts var izraisīt paliekošus centrālās nervu sistēmas darbības traucējumus. Dažkārt pat apdraudēt dzīvību. Pret ērču encefalītu nav zāļu. Bet pret to var vakcinēties1! Jautājiet ārstam par vakcīnu Encepur!
Atsauces:
1) Kollaritsch, et al. Background Document on Vaccines and Vaccination
against Tick-borne Encephalitis (TBE). http://www.who.int/immunization/
sage/6_TBE_backgr_18_Mar_net_apr_2011.pdf [Accessed October 2015].

Nākamais padoms >

Zāļu nepamatota lietošana ir kaitīga veselībai.